Usb - Flash Bellek, USB 0.2

USB 2.0 NEDİR?

USB NEDİR?

USB diğer adıyla unıversel  serial bus, 1996 yılında  Hint asıllı mühendis olan Ajay Bhatt tarafından geliştirilmiştir. Evrensel seri veriyolu olan usb, bilgisayar ve dış donanımlar arasında bir bir iletişim yolu kurar.

Tak çalıştır özelliğiyle birçok dış alıcıyı,  bilgisayar parçası haline getirmektedir. Fare, yazıcı, tarayıcı gibi donanım cihazlarının yanı sıra akıllı telefonlar, oyun konsolları gibi daha gelişmiş cihazlar tarafından da tercih ediliyor. Sunduğu bu kolaylıklarla günümüzde sayısız usb bağlantılı ürün satılmaktadır.

USB 2.0

Usb 2.0, Usb 1.1 in geliştirilmesi ile meydana gelmiştir. Usb 1.1' in fiziksel portalıyla aynı olan Usb 2.0 iletişim hızıyla Usb 1.1' den farklılık göstermektedir. Usb 1.1 standart hızı 12Mbit/saniye ile sınırlıyken, Usb 2.0'ın veri iletişim hızı 480 Mbit/saniyedir.  4 telden oluşan USB 2.0 biri güç, biri toprak diğer ikisi ise veri transferi için kullanılır.

Düşük iletişim hızı olan Usb 1.1 yüksek performansta çalışan aygıtları çalıştıramadığı içi yüksek performanslı aygıt üretimini sınırlandırıyordu. Usb 2.0 geliştirilmesiyle bu sorunlar ortadan kalkmıştır.

Yeni gelişim olan USB 2.0 'ın bir üründe kullanılması için hız standartına uygun olması gerekiyor. Yani bir aygıtın USB 2.0 çalıştırabilmesi için USB 2.0 kontrolcüsüne sahip olması gerekir ve anakartının Usb 2.0 destekli olması gerekir.

HANGİ İŞLETİM SİSTEMLERİ USB 2.0 DESTEKLİYOR

Microsoft, XP ve Windows 2000 için ilk etapta resmi USB 2.0 sürücüsü sağlamamıştır. Fakat XP için SP1, Windows için SP4 paketiyle resmi Usb 2.0 sürücüleri uygulanmıştır.
Windows Update kullanıcısı olarak USB 2.0 aygıta sahip değilseniz USB 2.0 sürücüleri sisteme eklemeyecektir.

Windows ME, 98SE ve 98 için çip sürcüleri gerekmektedir.