Usb - Flash Bellek, USB 0.2

USB 3.0 NEDİR?

USB 3.0

USB 3.0 bilgisayar ve aygıların arabirimi olan USB standartın 3. sürümüdür.  Yeni aktarım olan USB 3.0 Superspeed olarak adlandırılan yeni aktarım hızıdır. Ortalama veri aktarma hızı 5Gbit/s'dir. Daha somut bir ifadeyle 2000 yılında sunulan USB 2.0'dan 10 kat daha hızlıdır.

BU HIZLA NELER YAPILABİLİR?

Gün geçtikçe ilerleyen video ve HD kameraların yaygınlaşması, kısa videoların bile büyük dosya boyutlarında kaydeldilmesine yol açıyor. Usb 3.0 bu videoların aktarılmasını ve oynatılması için hız kaynağı imkanı sunuyor. Ayrıca video kamera üreticilerinin dosya boyutunu daha kaliteli kayıt imkanı sunuyor. Ayrıca usb yoluyla bağlanan harici disklerin kullanımı, veri transfer hızı açısından daha etkili olmuştur.


Bu hıza yol açan teknik özellikler

USB 2.0 bilindiği üzere 4 telden oluşmaktadır. Biri güç, biri toprak diğer ikisi veri trasnferi için görevli tellerdi. USB 3.0'te topraklama için kullanılan tel sayısı 1'den ikiye yükselmiştir. Asıl fark yaratan diğer 4 teldir. Bu 4 telden birisi sadece okumak, diğer 2 telde yazmak için programlıdır. USB 2.0'dan farkı sadece daha hızlı olması değil. USB 3.0 aynı anda hem veri almayı hem de veri göndermeyi mümkün kılıyor.

USB 3.0 ENERJİ TÜKETİMİ

Hızı dışında bir diğer önemli özelliği ise daha az enerji tüketiminde bulunmasıdır. Bunu sağlayan yenilik daha önceki usb modüllerinde var olmayan bir yeniliktir. Cihazlar çalışmaya başlayacaklarında diğer uca bir sinyal göndererek cihaz o anda enerji aktarımına başlayacak. Cihaz çalışmadığı zamanlarda USB tarafında gereksiz enerji aktarımı gerçekleştirmeyecek.